Projekt Svijet u očima djeteta – Anne Frank

Razredni projekt 8. razreda u korelaciji predmeta Hrvatski jezik i Povijest odrađen je u utorak, 5. ožujka tijekom prva dva nastavna sata. Ideju o održavanju zajedničkog razrednog projekta u školski kurikulum unijele su početkom godine učiteljica hrvatskoga jezika Marija Klapka i učiteljica povijesti Danijela Štefan koje su isti i provele s učenicima. Projekt je nazvan Svijet u očima djeteta – Anne Frank.

Ishodi projekta bili su upoznati učenike s povijesnim kontekstom vremena u kojem se događa holokaust, stjecati dodatna znanja o ratu kao književnoj temi, interpretirati dijelove Dnevnika Anne Frank, usporediti sudbine Anne Frank i Lee Deutsch te pronaći sličnosti i razlike u Dnevniku i dokumentarnom filmu o Anni Frank.

Kod učenika se nastojalo pobuditi potrebu osude holokausta, rasizma, ksenofobije i bilo kojih drugih oblika netrpeljivosti, ali se željelo i razviti stavove o potrebi zaštite osnovnih ljudskih prava, poput prava na život i slobodu. Učenici su tijekom nastavnih aktivnosti na ovom integriranom satu bili potaknuti kritički razmišljati i razvijati vlastite stavove.

Osim što su aktivno sudjelovali u integriranom nastavnom satu, učenici su pokazali i prethodno stečena znanja iz hrvatskoga jezika i povijesti te su ih primijenili u obradi ove nastavne teme.

FOTOGRAFIJE

objavio: Alenka Šašinović   datum: 10. 3. 2024.

« Svibanj 2024 »