Digitalni sadržaji

Dragi učenici/e, na mrežnoj stranici projekta eLektire nalaze se besplatno dostupna cjelovita djela s popisa obvezne školske lektire.

Za upotrebu je potrebno imati aktivan elektronički identitet u AAI@Edu.HR   sustavu koji možete dobiti u svojoj školi.

Također, na nacionalnom portalu "Nikola Tesla" imate slobodan pristup cjelovitim tekstovima popularnih bajki i slikovnica (Pale sam na svijetu, Maca Papučarica, Ezop: Basne, Snjeguljica i sedam patuljaka...)

Za filmoljupce: Sedmi kontinent, filmski program udruge Djeca susreću umjetnost

KNJIŽNIČNO- INFORMACIJSKA PISMENOST

8. razred, Katalog, signature i pretraživanje kataloga - videolekcija, Knjižnični katalog - kviz

2. razred: Časopis  - kviz, Časopis

3. razred - Dijelovi knjige - kviz ; Što je enciklopedija?

6. razred - Univerzalna decimalna klasifikacija

Korisne poveznice

Za učitelje/ice, učenike/ce i roditelje na kraju teksta u prilogu, (Priloženi dokumenti: Edukativni online sadržaji) se nalazi popis korisnih poveznica s obrazovnim sadržajima na internetu. Tu su radni materijali, kvizovi, obrazovni portali, priručnici sa savjetima za učenje i ostale korisne mrežne stranice povezane s nastavnim sadržajem, na hrvatskom jeziku. Uživajte!

Baza linkova Knjižnica grada Zagreba - poveznice na različita područja znanja.

E-REFERENTNA GRAĐA

E-REFERENTNA ili PRIRUČNA GRAĐA su enciklopedije, rječnici, leksikoni i slično dostupni u cijelosti na internetu. Referentna građa donosi osnovne informacije i tumačenja pojmova neke struke ili znanosti u abecedenom poretku.

ENCIKLOPEDIJE

Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. Godine. Opća je i nacionalna.

Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju.

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Wikipedija - mrežna enciklopedija slobodnog sadržaja, pisana u suradnji s volonterima. Vjerodostojnost.

Encyclopedia Britannica Online - (na engleskom jeziku)

LEKSIKONI

Hrvatski obiteljski leksikon – objašnjavanje pojmova raznovrsnih područja i struke

Hrvatski biografski leksikon - sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu

Filmski leksikon - pojmovnik svijeta filma

PRAVOPIS

Hrvatski pravopis - izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

RJEČNICI

Hrvatski jezični portal - rječnička baza hrvatskoga jezika, zajednički projekt nakladničke kuće Znanje i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada.

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - engleski jezik

Duden - njemački jezik

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

EU-dict - European dictionary je skup više online rječnika za jezike koji se većinom govore u Europi.

Logos dictionary - zastupljena 22 jezika, citati, online knjižnica, te dječja knjižnica u kojoj su dostupne priče popraćene audio zapisom.

ATLASI

Google Maps

World Atlas and World Maps - karte, zastave, podaci o zemljama, populacija itd.

INFORMACIJSKA PISMENOST

Koraci do informacija i znanja -

Istinitost informacija? ; Kritičko vrednovanje izvora -

- Kako učinkovito čitati tekstove? -