Korisnik:
Lozinka:

Ispis statistike od 18. 1. 2014.

Priloženi dokumenti:
Kucni red 2021.pdf

Posjet osmih razreda Vukovaru

Učenici osmih razreda iz Osnovne škole Grigora Viteza u Poljani i Osnovne škole Lipik u pratnji svojih nastavnica boravili su tijekom 11. i 12. listopada na terenskoj nastavi u Vukovaru pod nazivom Posjet osmih razreda Vukovaru. Riječ je o projektu koji su zajednički osmislili prije nekoliko godina Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u suradnji s Memorijalnim centrom Domovinskog rata u Vukovaru.

Projekt je zamišljen na način da svi učenici osmih razreda u Republici Hrvatskoj borave u Vukovaru dva dana tijekom školske godine kako bi na terenu učili o povijesti Domovinskog rata i o vrijednostima koje iz njega proizlaze. Troškovi terenske nastave u potpunosti su pokriveni od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a učenici spavaju  u  novootvorenom hostelu Dubrovnik  u  sklopu Memorijalnog centra koji je smješten u prostoru nekadašnje Vojarne 204.brigade. Na terensku nastavu učenici su krenuli rano, u 5.15 sati. Po dolasku u Vukovar podijeljeni su im lunch paketi, a nakon toga prisustvovali su predavanjima bojnika koji je sudionik obrane Vukovara na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Nakon toga imali su organizirani ručak, a nakon njega obišli su, uz stručno  vodstvo, Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Popodne su imali slobodno vrijeme koje su proveli u užem centru Vukovara i u šetnji uz rijeku Dunav. Poslije večere imali su organiziranu disco večer.

Drugog dana, nakon doručka, učenici su krenuli u obilazak memorijalnih lokaliteta (Spomen dom hrvatskih branitelja, Bolnica, Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari). Nakon obilaska memorijalnih lokaliteta i ručka sudjelovali su u školi mira gdje je gost predavač bila Marija Miličević, voditeljica tv emisije Veterani mira na HRT-u. Govorila je djeci o važnosti širenja i očuvanja mira koji nema svoju alternativu. Poslije toga krenuli su put Lipika i Poljane.

Dojmovi učenika bili su itekako pozitivni. Jedinstveno iskustvo učenja povijesti na terenu, prisustvovanje usmenim svjedočenjima sudionika bitke za Vukovar i razgledavanje memorijalnih lokaliteta ostavili su dubok trag na njihovo poimanje Domovinskog rata i bitke za Vukovar. Ohrabreni ovom terenskom nastavom, učenici Osnovne škole Poljana planiraju obilježiti Dan sjećanja na žrtvu Vukovara prigodnim programom u holu škole.

U pratnji učenika bile su učiteljice OŠ Lipik Ida Vlajsović i Ana Knežević te učiteljice OŠ Poljana Danijela Marijanović i Marina Fodor.

U kvizu znanja naši su učenici osvojili drugo mjesto (Mateo Frklić, Adriano Strganac) nakon tijesne borbe s učenicima OŠ Lipik.

objavio: IVANA ĐIMOTI VIDA   datum: 21. 10. 2016.

« Rujan 2024 »