Opera za djecu „Brundibár“ u Jasenovcu

Dana 12. listopada 2022. na prostoru Spomen područja Jasenovac održana je opera za djecu „Brundibár“.

Operu za djecu skladao je 1938. godine za židovsko sirotište u Pragu češki Židov Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera. “Brundibár” su 1944. godine ponovno izvodila djeca zatočena u koncentracijskom logoru Terezin, u okupiranoj Čehoslovačkoj.

U logoru je opera prikazana 55 puta, a gotovo svi sudionici deportirani su u logor Auschwitz, gdje su ubijeni.

Danas se opera izvodi kao simbol sjećanja na djecu žrtve holokausta i genocida te simbol otpora protiv različitih oblika diskriminacije.

Operu u izvedbi djevojačkog zbora Zvjezdice organizirao je Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, u suradnji s Festivalom tolerancije. Program je održan pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj, a sufinanciran je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba.

Izvedbi opere prisustvovali su izaslanica Predsjednika Republike Hrvatske, gđa Melita Mulić, savjetnica za ljudska prava i civilno društvo, veleposlanik Izraela u Hrvatskoj g. Gary Koren, otpravnik poslova u Veleposlanstvu SAD-a u Hrvatskoj g. Mark Fleming, predstavnici Ministarstva kulture i medija, Ministarstva znanosti i obrazovanja, veleposlanstava Njemačke, Francuske, Češke, Švedske i Rumunjske.

Održane su dvije izvedbe opere kojima su prisustvovalo više od 400 učenika osnovnih i srednjih škola iz 9 školskih ustanova s područja Hrvatske. Uz to, učenici su imali priliku posjetiti Memorijalni muzej Spomen područja Jasenovac gdje su uz stručno vodstvo kustosa saznali više o stradanju muškaraca, žena i djece u logoru Jasenovac.

Učenici osmog razreda naše škole sudjelovali su u ovom projektu u pratnji učiteljice povijesti Danijele Štefan i školske knjižničarke Jelene Hasanac.

Naši su učenici u Jasenovac putovali zajedno s učenicima osmog razreda OŠ Sirač te su zajedno sa svojim vršnjacima razmijenili dojmove o sudjelovanju u ovom programu.

Galerija: https://www.nacional.hr/prica-koja-duboko-utjece-na.../

FOTOGRAFIJE

objavio: Administrator   datum: 13. 10. 2022.

« Travanj 2024 »